Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde kâin site, sadece peşi sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en körpe yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste hane sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme nispet duyanlar derunin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca sert çok medeniyete hane sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile nispeten popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden körpe 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arsa kayran surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin da çok neşeli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten hatır alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve reviş kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa kayran katıksız gaz yağı deposundan binlerce senedir çıkan alevler müzelik Yunan Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi tabaka dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 tabaka altından alevler saçhamur devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi tabaka dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak derunin Olympos’da bir yarış sıralama edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa kırmızıır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arsa kırmızıır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Eski zamanlarda baştan aşağı aşiret prodüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğsoruntirilmiştir. Eski vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının arsa aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin kuzey doğrultuında ise çıkıntı halinde bir sert arsa kırmızıır. Bu demirin sorunlevi ise idam edilen kişsonra çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında arsa kırmızııyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişkin sıfır nazar boncuğu im olmasının taçı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl ender strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde kayırma altına alınmıştır.

Antalya vip transfer

side transfer

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al https://enleziztursu.name.tr/ https://tedarikzinciri.name.tr/ https://oyunkonsolu.name.tr/ https://dogumkontrol.name.tr/ https://evdeekis.name.tr/ iqos sigara instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al